PALEO Monthly Shopping – October Menu

SO…we’re trying out the Paleo diet. Yep, we’re doing it. I say trying because it was incredibly difficult to come up recipes at first, and I’m kind of skeptical that I’ll be able to keep up with the prep – because it’s not as freezable as it was before. Lucky me, Pinterest is full of recipes, snack ideas, desserts, crockpot meals, etc. that are Paleo. For those of you who don’t know, eating Paleo (or Paleolithic) is removing all dairy, refined grains, beans, and sweeteners. So what is left, you might ask? Meat, fruits and vegetables.

It has been interesting. Continue reading

Advertisements

5 Ways to Creatively Pay for College

I paid $44,670 for college. Cash. My two biggest secrets? I didn’t take loans and I took my time.

I’m a believer in staying in the positive financially as much as possible, especially when it comes to college. And I have some advice for you on how to do it creatively.

  1. Use your gifts – Everyone is good at something. For me, I loved cartooning so I taught cartooning lessons and I was studying photography in college, so I took portrait photos. I was able to earn a little experience, while earning a little cash. Babysit. Design websites. Repair cars, or computers. Use your gifts to benefit your education. Continue reading

5 Ways to Beat Your Budget

The word “budget” sometimes has a bad reputation, you may even get a little chill up your spine when you hear it. But it shouldn’t be a negative thing. Budgeting your money means you’re being SMART. It means you’re controlling your money instead of your money controlling you. It means you are deciding what is important to you and you are making a PLAN to get there. I like that word plan so much, I prefer to call a budget a “spending plan.” Doesn’t that sounds so much more free and organized at the same time?! Continue reading

Monthly Shopping – JULY LIST

JULY LIST Icon_edited-1

Here is the MASSIVE grocery list for the month of July MENU. My bill for the whole month (including more than what is here because I bought baking supplies, and other foods for breakfast and lunches) came out to $230 – which is just under $60 a week for two people. Not bad! I also mentioned before that I am on a dairy-free diet, so you won’t see much dairy on this list (I’m not making my hubby go without it!), although some of the recipes do call for it.

You can save on some of these things by purchasing dry beans and cooking them yourself. You can also use this handy Spice Substitution Chart and Herb Substitution Chart to avoid purchasing all of the ones listed. OR…if you want to stock your pantry (like I did this month – another reason my bill was a little high), Kroger sells a variety of spices and herbs for $1 each, while Wal-Mart has a limited collection for .50 each. Something to check into! Continue reading